FRP Staircase
We are a leading Manufacturer of 1200mm frp staircase grating, 600mm frp staircase grating and 800mm frp staircase grating from Pune, India.
1200mm FRP Staircase Grating
Approx. Price: Rs 3,499 / Square MeterGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Square Meter |
| Tread Width | 1200mm |
| Tread Depth | 500mm |
| Nosing Type | Anti Skid |
| Top Surface | Plain |
| Surface Finish | Painted |
| Material | FRP |
| Load Class | Light Duty |
| Application Area | Fire Exit Stair, Industrial Stair |
We are engaged in offering 1200mm FRP Staircase Grating to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
600mm FRP Staircase Grating
Approx. Price: Rs 2,000 / Square MeterGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Material | FRP |
| Tread Width | 600 mm |
| Tread Depth | 200 mm |
| Nosing Type | Anti Skid |
| Top Surface | Plain |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Load Class | Light Duty |
| Application Area | Fire Exit Stair, Industrial Stair |
We are engaged in offering 600mm FRP Staircase Grating to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
800mm FRP Staircase Grating
Approx. Price: Rs 2,600 / Square MeterGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Material | FRP |
| Tread Width | 800 mm |
| Tread Depth | 300 mm |
| Nosing Type | Anti Skid |
| Top Surface | Plain |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Load Class | Light Duty |
| Application Area | Fire Exit Stair, Industrial Stair |
We are engaged in offering 800mm FRP Staircase Grating to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.