Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 35mm |
| Mesh Size | 40 x 100 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 4000 x 1000 mm |
| Color | Green |
| Material | FRP/GRP |
We are engaged in offering 35mm FRP Moulded Grating to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Available in yellow,grey,black,red and green colours.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 48mm |
| Mesh Size | 66 x 100 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 3000 x 1000 mm |
| Color | Yellow |
| Material | FRP/GRP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 32mm |
| Mesh Size | 30 x 80 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 4000 x 1000 mm |
| Color | Yellow |
| Material | FRP/GRP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 38 mm |
| Mesh Size | 55 x 100 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 3000 x 1000 mm |
| Color | Green |
| Material | FRP/GRP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 30 mm |
| Mesh Size | 32 x 100 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 2440 x 1220 mm |
| Material | FRP/GRP |
| Product Colour | Red |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 25 mm |
| Mesh Size | 25 x 100 mm (Rect) |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 3660 x 1220 mm |
| Color | Yellow |
| Material | FRP/GRP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 45mm |
| Mesh Size | 70 x 120 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 3000 x 1000 mm |
| Color | Yellow |
| Material | FRP/GRP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 52mm |
| Mesh Size | 50 x 100 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 3660 x 1220 mm |
| Color | Green |
| Material | FRP/GRP |
We are engaged in offering 52mm FRP Moulded Grating to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Available in yellow,grey,black,red and green colours.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 50 mm |
| Mesh Size | 65 x 100 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 3000 x 1000 mm |
| Color | Grey |
| Material | FRP/GRP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 42mm |
| Mesh Size | 75 x 100 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 3000 x 1000 mm |
| Color | Yellow |
| Material | FRP/GRP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Meter |
| Grating Type | Moulded |
| Grating Thickness | 40 mm |
| Mesh Size | 80 x 100 mm |
| Top Surface | Gritted (Anti-Skid) |
| Resin Type | Isophthalic (FR) |
| Panel Size | 3000 x 1000 mm |
| Color | Yellow |
| Material | FRP/GRP |